Poradnia Dietetyczna Dla Zdrowia Natalia Kudra, 97-300 Piotrków Trybunalski, ul. Belzacka 97B, e-mail: kontakt@poradniadlazdrowia.pl, telefon +48 530 700 894

Żywność typu light

Poradnia dla Zdrowia - Żywność typu light

Poradnia dla Zdrowia – Żywność typu light

W ostatnich latach żywność typu light stała się bardzo popularna. Produkty tego rodzaju na dobre zagościły na półkach sklepowych. Najczęściej są to jogurty, kefiry, mleko, serki, dżemy, napoje gazowane, masło, majonezy itp. Żywność typu light charakteryzuje się zmniejszoną ilością kalorii w wyniku redukcji zawartości tłuszczu i/lub cukru.  Bardzo często uważa się, że żywność light to żywność dietetyczna, a więc zdrowa. Niestety niskokaloryczne produkty nabiałowe często pozbawione są tłuszczu, natomiast zawierają mleko w proszku, czyli utleniony cholesterol, który negatywnie wpływa na zdrowie człowieka. Z kolei np. majonez light zamiast tłuszczu zawiera chemiczne zagęstniki i konserwanty. Ser żółty typu light zawiera olej utwardzony. A tzw. „lekki” jogurt ma w swoim składzie skrobię, sztuczne zagęstniki, ulepszacze smaku. Mniej tłuszczu lub cukru w produkcie bardzo często wiąże się z tym, że taka żywność zawiera po prostu więcej chemii. Odtłuszczona żywność nie jest dla nas wskazana, gdyż powoduje, że nie wchłaniają się do organizmu witaminy rozpuszczalne w tłuszczach –A, D, E i K. Oprócz tego produkty te bardziej fermentują w jelitach, co z kolei prowadzi do niestrawności.

Produkty typu light zawierają często słodziki, które spożywane w zbyt dużych ilościach mogą powodować biegunki. Produkty te są z reguły słodsze niż tradycyjne wyroby, dlatego przyzwyczajają do słodkiego smaku i powodują, że częściej mamy ochotę na tego typu żywność. Dlatego spożywając produkty light często dostarczamy do organizmu więcej kalorii, szybciej przybieramy na wadze i później trudniej gubimy nadmiar kilogramów. Zdecydowanie lepiej jest zrezygnować z dietetycznej wersji i spożyć mniejszą ilość pełnowartościowego odpowiednika, który dostarczy nam substancji odżywczych. Pamiętajmy więc, że racjonalna dieta i ruch to jedyna dobra droga do zdrowia i zgrabnej sylwetki.