Poradnia Dietetyczna Dla Zdrowia Natalia Kudra, 97-300 Piotrków Trybunalski, ul. Belzacka 97B, e-mail: kontakt@poradniadlazdrowia.pl, telefon +48 530 700 894

Tuczące bąbelki, czyli napoje gazowane

Poradnia dla Zdrowia - Tuczące bąbelki, czyli napoje gazowane

Poradnia dla Zdrowia – Tuczące bąbelki, czyli napoje gazowane

Napoje gazowane to nic innego jak bomby kaloryczne. Coca –cola, pepsi, sprite, słodzone napoje owocowe czy chociażby mrożona herbata – w każdej puszce znajduje się mnóstwo kalorii – średnio 6-10 łyżeczek cukru. Regularne picie napojów gazowanych szkodzi.  Cukier uzależnia i wzmaga łaknienie oraz pragnienie. To prowadzi do błędnego koła, które ciężko zatrzymać.  Im więcej pijemy słodkiego napoju, tym odczuwamy mocniejsze pragnienie.  A zatem znów sięgamy po słodkie napoje gazowane. Tym samym ciągle dostarczamy do organizmu mnóstwo kalorii, które odkładają się w organizmie w postaci tkanki tłuszczowej. A to jest najkrótsza droga do nadwagi i otyłości. Cukier zawarty w tych napojach podnosi nam poziom cukru we krwi, który następnie szybko opada i znów odczuwamy głód, przez co zjadamy więcej. Poza pobudzaniem apetytu  i sprzyjaniem otyłości produkty gazowane są przyczyną próchnicy zębów, a także sprzyjają występowaniu nadpobudliwości  u dzieci. Maluchy spożywające regularnie napoje gazowane są bardziej pobudzeni, mają większe kłopoty ze skupieniem uwagi i kontrolą swojego zachowania. Przeciętna puszka o pojemności 0,33ml napoju gazowanego zawiera ok. 150kcal oraz ok. 40g środków słodzących – 7-8 łyżeczek cukru.  Osoby, które regularnie wypijają napoje gazowane słodzone, zwiększają o połowę ryzyko zachorowania na tzw. zespół metaboliczny. Jest to choroba , która objawia się m.in. otyłością brzuszną – otłuszczeniem narządów wewnętrznych, niskim poziomem tzw. dobrego cholesterolu, cukrzycą oraz wysokim ciśnieniem krwi.

Nie ma znaczenia czy napój jest owocowy czy typu cola – każdy napój gazowany jest niezdrowy. Wyjątek stanowi gazowana, nie smakowa woda mineralna, natomiast woda smakowa to napój z cukrem i sztucznymi dodatkami, ma mnóstwo kalorii. Nie zalecane są również napoje energetyzujące, które mają dodać sił witalnych i energii. Ich działanie związane jest z tym, że zawierają spore ilości kofeiny. Niestety nie działają długo, po mniej więcej godzinie od ich spożycia, znów odczuwamy znużenie.  A podobnie jak cola zawierają mnóstwo chemii i cukru, a więc przyczyniają się do rozwoju nadwagi i otyłości.