Poradnia Dietetyczna Dla Zdrowia Natalia Kudra, 97-300 Piotrków Trybunalski, ul. Belzacka 97B, e-mail: kontakt@poradniadlazdrowia.pl, telefon +48 530 700 894

Płatki – jeść, żeby schudnąć?

Poradnia dla Zdrowia - Płatki - jeść, żeby schudnąć?

Poradnia dla Zdrowia – Płatki – jeść, żeby schudnąć?

Płatki czekoladowe, cynamonowe, z miodem a może zwykłe kukurydziane? Czy stanowią pełnowartościowy posiłek podczas diety odchudzającej? Niestety produkty te są bardzo kaloryczne i dostarczają ogromnych ilości cukru. Zjadając śniadanie zawierające tego rodzaju płatki narażamy się na skoki poziomu cukru we krwi ,a co za tym idzie, za chwilę znów jesteśmy głodni. Zjadając słodkie płatki na śniadanie szybko podnosi się poziom cukru , następnie szybko spada, a my sięgamy po kolejne słodkie przekąski. Poza tym płatki takie zawierają oprócz cukru, często ulepszacze smaku, w tym sól oraz tłuszcz. A co z płatkami fitness? Czytajmy etykiety, bo bardzo szybko producent może wprowadzić nas w błąd. Szczupła sylwetka na opakowaniu płatków „fit” to najczęściej chwyt marketingowy. Płatki takie zawierają często jeszcze więcej cukru i mnóstwo ulepszaczy smaku. Wytwarzane przemysłowo płatki niestety nie są produkowane z pełnego ziarna, a więc nie zawierają ani błonnika pokarmowego ani witamin i składników mineralnych. Na opakowaniu takiej żywności często widnieje napis „ wzbogacone w wapń”, ale przecież doskonale wiemy, że wapń najlepiej wchłania się z mleka.

Jakie zatem płatki będą stanowiły pełnowartościowy posiłek? Oczywiście nieprzetworzone płatki z pełnego ziarna, np. owsiane, jęczmienne, żytnie, gryczane. Będą zawierały między innymi błonnik, witaminy z grupy B i składniki mineralne. Oczyszczają organizm z toksyn, regulują pracę jelit, nie podnoszą poziomu cukru we krwi i dają uczucie energii na długo. Nie sięgajmy po gotowe musli, które nie wiemy ile kalorycznych pułapek w sobie kryje. Warto zrobić musli w domu – wymieszać płatki owsiane, jęczmienne, gryczane, orkiszowe czy żytnie, wkroić ulubione orzechy, owoce suszone i pestki. Z dodatkiem mleka 2% lub jogurtu naturalnego stanowią pełnowartościowe pierwsze śniadanie, które idealnie sprawdza się w walce z otyłością.