Poradnia Dietetyczna Dla Zdrowia Natalia Kudra, 97-300 Piotrków Trybunalski, ul. Belzacka 97B, e-mail: kontakt@poradniadlazdrowia.pl, telefon +48 530 700 894

Otyłość ukryta u osób z prawidłową masą ciała

Poradnia dla Zdrowia - Otyłość ukryta u osób z prawidłową masą ciała

Poradnia dla Zdrowia – Otyłość ukryta u osób z prawidłową masą ciała

Aby określić prawidłową masę ciała u osoby dorosłej o małej lub umiarkowanej aktywności fizycznej często posługujemy się wskaźnikiem BMI, który oblicza się dzieląc masę ciała w kilogramach przez kwadrat wysokości ciała w metrach. Wskaźnik pokazuje czy mamy prawidłową wagę, niedowagę, nadwagę czy otyłość. Okazuje się jednak, że osoby na pozór szczupłe mające prawidłowy wskaźnik BMI mogą mieć nadmiar tkanki tłuszczowej i co za tym idzie, podobne problemy zdrowotne, jak osoby otyłe z nadmierną masą ciała. Wskaźnik BMI nie jest zatem optymalną miarą oceny otyłości. Nie pozwala bowiem określić zawartości tkanki tłuszczowej. Dlatego lepszym sposobem do oceny otyłości jest badanie analiza składu ciała – tzw. analiza bioimpedancji elektrycznej. Badanie to wykonuje się za pomocą analizatora składu ciała, dzięki któremu dokładnie badamy strukturę organizmu – udział tkanki tłuszczowej ogółem, tkankę tłuszczową w części brzusznej, masę mięśniową, masę tkanki kostnej, wiek metaboliczny jak również nawodnienie organizmu. Dzięki takiemu profesjonalnemu badaniu można wykryć tzw. otyłość metaboliczną u osób z prawidłową masą ciała. Wówczas otyłość definiuje się przy zawartości tkanki tłuszczowej powyżej 35% u kobiet i powyżej 25% u mężczyzn. Otyłość taka znacznie zwiększa ryzyko wielu chorób, m.in. cukrzycy typu 2, nadciśnienia tętniczego, miażdżycy, nowotworów, zawałów serca czy udarów. Ryzyko wystąpienia tych chorób jest szczególnie duże w przypadku odkładania się tkanki tłuszczowej w części brzusznej.

Reasumując, należy pamiętać, że to nie masa ciała a zwartość tkanki tłuszczowej pozwala na ocenę stopnia otyłości i zwiększonego ryzyka rozwoju wielu chorób. Dlatego też należy uważać na restrykcyjne diety i głodówki, które pozwalają wprawdzie na szybki spadek wagi, ale paradoksalnie prowadzą do większej otyłości. Diety niedoborowe i niskokaloryczne doprowadzają bowiem do spadku wagi z masy mięśniowej, z jednoczesnym odkładaniem się tkanki tłuszczowej w organizmie. Dlatego w walce z namiarem kilogramów sprzyja odpowiednio przeprowadzona kuracja dietetyczna i aktywność fizyczna, która jest nieodłącznym elementem tego procesu.