Poradnia Dietetyczna Dla Zdrowia Natalia Kudra, 97-300 Piotrków Trybunalski, ul. Belzacka 97B, e-mail: kontakt@poradniadlazdrowia.pl, telefon +48 530 700 894

Dieta dla sportowców

W trakcie aktywności fizycznej tracimy nie tylko wodę, ale i dużą ilość ważnych dla organizmu mikroelementów. Aby ćwiczyć zdrowo i efektywnie należy zadbać o odpowiednie nawodnienie naszego organizmu.

Podczas treningu należy regularnie spożywać odpowiednią ilość płynów, gdyż w trakcie pracy mięśni  dochodzi do zwiększonego wytwarzania ciepła, a co za tym idzie – do wydzielania potu. Pot składa się głównie z wody, ale i z sodu, chloru, kwasu moczowego, mocznika, aminokwasów i glukozy. Utrata wody i elektrolitów odbywa się również przez drogi oddechowe. Im trening jest bardziej intensywny, tym proces ten jest szybszy.

Jak zatem dobrze nawodnić organizm podczas aktywności fizycznej aby nie doprowadzić do odwodnienia? Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby organizm był dobrze nawodniony jeszcze przed wysiłkiem fizycznym. Zadbać należy o to, aby wypić powoli i małymi łykami pół litra wody niegazowanej, a dopiero potem zacząć trening. To co będziemy wypijać podczas aktywności fizycznej zależy od rodzaju i czasu wysiłku jaki zaplanowaliśmy. Podczas treningów nie trwających dłużej niż 1,5 godziny wystarczy woda mineralna. W trakcie dłużej trwających treningów można skorzystać z napojów izotonicznych dla sportowców – zawierających odpowiednią ilość węglowodanów, sodu, potasu i magnezu. Należy jednak dobrze czytać etykiety, bo większość dostępnych w dyskontach tego typu napojów zawiera zbyt małe ilości elektrolitów, a mnóstwo sztucznych słodzików, barwników i konserwantów, które negatywnie wpływają na zdrowie. Zatem jeśli trudno nam się zdecydować na odpowiedni dla nas napój izotoniczny – skorzystajmy z pomocy fachowca lub zróbmy taki napój samemu. Domowy napój izotoniczny przygotować możemy z mieszanki wody mineralnej niegazowanej, prawdziwego miodu, soku z cytryny i dodatku soli himalajskiej. Pamiętajmy, że dobre nawodnienie organizmu wpływa korzystanie na osiągnięcia osoby trenującej oraz na jej zdrowie!

Każda dieta wymaga indywidualnego podejścia, w zależności od wykonywanej aktywności dlatego dowiedz się więcej czytając Dieta dla biegaczy lub Dieta dla rowerzystów.